Świetną jakość i trwałość mebli Klose zawdzięczamy odpowiednim materiałom. Stawiamy na naturalne drewno, jednak każde drzewo, zupełnie jak człowiek, jest inne. Dlatego dziś chcemy Ci opowiedzieć nieco więcej o cechach i właściwościach drewna.

 

Naturalny skarb

Należy zauważyć, że drzewo jest naturalnym surowcem. Jest niepowtarzalne i ma swoje indywidualne cechy. Różnice wynikają nie tylko z gatunku. Materiał może się delikatnie różnić ze względu na miejsce, z którego zostało pozyskane. Decydując się na drewniane meble, musisz wiedzieć, że w gotowym produkcie poszczególne części mogą się od siebie różnić ułożeniem i ilością słojów oraz (być może) kolorem. Wynika to z faktu, że różne części drzewa mają nieco inne odcienie. Część, która była bliżej kory będzie jaśniejsza, niż ta w głębi pnia.

Również sęki czy delikatne plamki są nieodłącznym elementem naturalnego materiału i nie stanowią o wadzie produktu. Wręcz przeciwnie! Takie drobne elementy sprawiają, że meble są unikatowe. W Klose dokładamy wszelkich starań, żeby wyposażenie Twojego wnętrza wykonane było jak najdokładniej i żeby jak najlepiej meble były dopasowane do Twoich gustów i wymagań. Tym samym nie ma mowy o wypuszczeniu produktu z wadą.

 

Trwałe przez lata

Drewno jest niezwykle trwałym materiałem, ale jako naturalny materiał może ulegać zmianom w zależności od otoczenia, w którym się znajduje. Pod wpływem zbyt wysokiej wilgotności drewno będzie pęcznieć. Natomiast jeżeli pomieszczenie będzie zbyt suche materiał będzie się kurczyć. Podczas takiego procesu, który nazywamy “pracą drewna”, może dojść między innymi do jego pękania, co będzie w istotny sposób wpływało zarówno na wygląd jak i funkcjonalność mebli.

Można temu zapobiegać już od samego początku produkcji, wybierając drewno o odpowiedniej wilgotności i po właściwym dla danego gatunku okresie leżakowania. O to dbamy my. Jednak należy też pamiętać o tym, kiedy meble znajdą się już w Twoim wnętrzu. Tego, jak dbać o nasze meble dowiesz się z tego wpisu.

Kolejną cechą drewna, która ma wpływ na wygląd i użytkowanie gotowych wyrobów jest twardość materiału. Kiedy wybieramy surowiec do produkcji mebli, nie musi on charakteryzować się wysoką twardością. W Klose stosujemy głównie dąb dziki, ale również inne gatunki dębów i buków, a także orzech, czereśnię oraz jesion. Wszystkie te gatunki charakteryzują się odpowiednią – odpornością i wytrzymałością.

 

Odpowiednie w każdych warunkach

W zależności od tego, jaką funkcję ma spełniać pomieszczenie, w którym będą umieszczone meble, warto również zwrócić uwagę na klasę higieniczności płyt. W Klose używamy płyt o najwyższej klasie, oznaczonej symbolami E1 lub E01. Świadczy ona o tym, że w tym materiale nie wykorzystano drażniących środków i że przeszedł on restrykcyjną kontrolę.

Taki mebel może być z powodzeniem wykorzystywany w szpitalach, szkołach czy różnego rodzaju specjalistycznych gabinetach. To oznaczenie świadczy również o wysokiej klasie ścieralności i wytrzymałości, a meble produkowane z tego materiału są przyjazne dla środowiska.

 

Drewno w meblach Klose

W naszej firmie dbamy o jakość i detale. Meble wyprodukowane w naszych fabrykach pochodzą ze starannie wybranych pni. Starannie kontrolujemy, drewno podczas produkcji, aby miało odpowiednią wilgotność, było dobrze dobrane do właściwości mebla. W Klose produkty są poddawane szeregowi testów, aby mogły cieszyć Cię jak najdłużej i w jak najlepszym stanie.

Aby przyszłe deski w ogóle nadawały się do wykorzystywania w produkcji mebli, muszą zostać zebrane w okresie rębności. Ten, w zależności od gatunku drzewa wynosi od 100 do 140 lat od posadzenia sadzonki. Następnie surowiec musi osiągnąć odpowiednią wilgotność, a potem kolejny szereg procesów: przycinanie, barwienie czy laminowanie. Dopiero po tym okresie, który od ścięcia może trwać nawet kilkanaście miesięcy, produkt będzie gotowy, aby trafić w Twoje ręce.

Choć proces ten jest długi, każdy jego element przekłada się na jakość. Chociaż wybór tych jedynych mebli może wydać Ci się z początku przytłaczający, nie ma nic prostszego, niż postawienie na pewnik. Nie wierzysz? Wybierz Klose i przekonaj się osobiście!