Któż z nas nie marzył o spędzeniu dżdżystego wieczoru lub śnieżnego popołudnia przy kominku, w którym wesoło trzaskają płonące polana? Dodajmy do tego kubki gorącego kakao, sweterki z obowiązkowymi motywami świątecznymi i mamy gotowy przepis na domową idyllę. Najlepiej jeszcze, żeby nasza chatka stała pośród gęstych lasów lub majestatycznych gór, a my sami żylibyśmy w niej pozbawieni zobowiązań i prozaicznych obowiązków. Cóż, tak dobrze to nie ma, tym niemniej kominkowe aranżacje na słotne i śnieżne dni to nie taki skomplikowany temat, wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych detalach et voilà! Możemy zaczynać piecuchowanie!

Tradycja kontra nowoczesność

Kiedy mówimy o domowym, w domyśle salonowym, kominku większość z nas wyobraża sobie klasyczne, rozpowszechnione w filmach i ilustrowanych historiach dla dzieci kominki z otwartym paleniskiem odgrodzonym od nas żeliwną kratą o wypukłym brzuszku. I to jest jak najbardziej w porządku. Nasze wyobrażenia i kody kulturowe mogą i powinny zostać z nami jak najdłużej. Kiedy jednak mówimy o żywotnych kwestiach, takich jak bezpieczeństwo i oszczędność to wówczas warto zastanowić się nad pójściem w stronę nowocześniejszych rozwiązań. 

Paleniska zamknięte wyposażone we wkłady lub kasety kominkowe pozwalają nie tylko zaoszczędzić około 70% procent emitowanego ciepła, co przekłada się na spore oszczędności finansowe, ale również w dużo większym stopniu chronią nasz dom przed przypadkowym zaprószeniem ognia. Warto o tym pamiętać podejmując decyzje co do instalacji kominka.

Z boku, na środku, na górze, a może na dole?

Skoro wiemy już jaki kominek chcemy wybrać, warto zastanowić się gdzie go umieścimy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja kominka pośrodku ściany wewnętrznej. Podpięcie paleniska do pionu komina pozwala na bezpieczną cyrkulację produktów spalania. Uwzględniwszy taki wariant na etapie projektowania domu można uniknąć dodatkowych kosztów. Jest to też jedyne dopuszczalne rozwiązanie w przypadku kominka z otwartym paleniskiem.

Pewną alternatywą może być montaż kominka w narożniku ściany komina. Mówimy wówczas jedynie o modelach z zamkniętym paleniskiem. Takie rozwiązanie, może umożliwić cieszenie się blaskiem płomieni z różnych miejsc, niemniej wymaga przemyślanej aranżacji całej przestrzeni.

Niezależnie od naszych preferencji warto pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, instalacja kominkowa może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Należy zastanowić się czy mamy odpowiednio mocne stropy jeśli planujemy zafundować sobie kominek na piętrze lub nad piwnicą. Kolejną kwestią są zaś odpowiednio wygodne meble, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się ciepłym blaskiem płomieni. 

Jest to bodaj najważniejsza decyzja jaką będziemy musieli podjąć, oczywiście zaraz po zagwozdkach technicznych, o których powiedzieliśmy już sobie co nieco w poprzednich akapitach. Szczególnej uwadze Szanownych Czytelniczek i Czytelników polecają się fotele z serii S86-G-E na stelażu typu pająku. Chwila relaksu w ich towarzystwie może być szczególnie miła i owocna.

kominkowe aranżacje

Kominkowe aranżacje – sąsiedztwo

Kominek sam z siebie może stanowić centralny punkt każdego pomieszczenia. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak daje nam ciepło, przyciąga wzrok wpisując się tym samym w głęboko zakorzenione w naszej świadomości instynkty i potrzebę bezpieczeństwa. Dobrze jest o tym pamiętać aranżując przestrzeń wokół niego. Jedynym obiektem, który może konkurować w salonie z kominkiem na niwie przyciągania uwagi jest telewizor. Eksperci radzą, aby te dwa obiekty umieszczać na prostopadłych względem siebie płaszczyznach. Przy takim rozwiązaniu będziemy mogli skupić się na pojedynczym, konkretnym ekranie.

Oprócz wspomnianych wcześniej wygodnych foteli warto również zadbać o otoczenie kominka takimi meblami, które pozwolą nam cieszyć się jego blaskiem, a przy tym nie będą nazbyt inwazyjnie narzucać swojej obecności. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli stoliki kawowe, które nie tylko nie zasłaniają nam płomieni i nie tworzą bariery pomiędzy nami, a kominkiem, ale również zawsze pozostają tuż obok nas, pod ręką, tak abyśmy mogli sięgnąć po nasz ulubiony napój, przekąskę lub książkę. Stolik kawowy K40 Sol jest tego idealnym przykładem. Zgrabny, dyskretny, a przy tym solidny. Czegóż chcieć więcej?

kominkowe aranżacje

Mrok wieczorny – babcia siwa
przy kominku głową kiwa

Wesoło trzaskający ogień w kominku budzi w nas skojarzenia pełne domowego ciepła i przytulności. Ogrzewa nas dosłownie i w przenośni. Jeśli więc mamy możliwość urzeczywistnienia tych skojarzeń – warto to zrobić. Możemy dzięki temu wejść na zupełnie inny poziom więzi z naszymi przysłowiowymi czterema ścianami. A chyba o to właśnie chodzi w tej całej zabawie zwanej wiciem sobie przytulnego gniazdka. Projekt „kominkowe aranżacje” – czas start!