W tej części przewodnika po wnętrzach i różnych stylach, odbędziemy podróż w przeszłość, nie opuszczając ani na chwilę naszej współczesności. Omówione będą style, które, żeby istnieć, muszą być tylko namiastką minionych lat, nie zaś dokładnym ich odwzorowaniem. Będą to wystroje, które można zaliczyć do wspólnej kategorii: “retro”.

Style opisane w tej części są  stworzone dla miłośników postarzanych mebli lub zrobionych na wzór tych, co przeżyły już swoje lata sławy. Nie będą to przedmioty odpowiadające zmiennym powiewom mody ani te, wręcz wyprzedzające czas.

Razem przeszliśmy już przez parę przewodników i kilkanaście stylów. Nauczyliśmy się wiele, lepiej poznaliśmy własne gusta i upodobania. Czas na kolejną część. Daj się poprowadzić, może niespodziewanie odkryjesz coś nowego?

 

Styl rustykalny

Wiejski, sielankowy, prosty. Jednak przy tym z klasą i wykonany z dobrym smakiem. Styl rustykalny, czyli arkadia wśród nowoczesnego zgiełku. Nie taki dosłowny, nienarzucający się, czyli nieco subtelniejszy od na przykład, country. W swoim minimalizmie i bliskości natury przypomina wystrój skandynawskiego wnętrza, lecz kolory i zapachy przywołują francuskie odludzia. Wnętrze rustykalne jest, można powiedzieć, “panieńskie”. Przytulne i widocznie wielbiące przyrodę. W tak urządzonym pomieszczeniu ma się wrażenie, że niedaleko za oknem jest las, a w nim ścieżka wiodąca do czystego strumyka.

Takie wnętrze, wydaje się być zawsze pogodne i przyjazne. Lekko postarzane, przecierane, wykonane obowiązkowo z jasnego drewna meble, a także subtelne bielone ściany. Drewniane winny być również belki na suficie. Mile widziane są ozdoby, jednak wciąż proste i delikatne, nie ma w tym stylu miejsca na przepych oraz wymyślne dekoracje. Zupełnie nie na miejscu będzie plastik i wszystko, co wygląda na sztuczne. Z kolei drewniane ozdoby nie zaszkodzą – na przykład misy na owoce. Zdecydowanie pięknie wyglądać będzie rękodzieło. Ozdobne haftowane firany czy obrusy dodadzą sielskiego klimatu. I, oczywiście, nie zapomnij o świeżych kwiatach!

 

 

Styl vintage

Jeżeli jesteś miłośnikiem minionych dekad, zagubionych już w czasie ponad 25 lat temu, lecz nie możesz się zdecydować na konkretną modę – właśnie czytasz o stylu, który ma szansę przekonać Cię do siebie. Styl vintage zajmuje się poniekąd zbieractwem, gdyż łączy przeciwieństwa, unikając jawnego cytowania konkretnej epoki. Tworząc takie wnętrze staramy się uzyskać efekt patchwork, to znaczy ukształtować z wielu różnych elementów harmoniczną jedność. Meble przypominające style minionych lat umieszczamy w nowoczesnym wnętrzu.

Rzadziej postępujemy odwrotnie – do “starego” mieszkania wprowadzamy współczesne meble. Przedmioty takie jak technika domowa (miksery, tostery, odkurzacze) mogą być kolorowe i stylizowane na retro. Również zaokrąglone lodówki, jak z przekoloryzowanych filmów o Stanach Zjednoczonych lat ‘50, będą jak najbardziej na miejscu. Taki zabieg doda humoru i lekkości. Pięknie będą wyglądały również stare wazony i lampy z kolorowego szkła, świecące się niczym witraże. Przestrzeń ma być pełna powietrza, niezastawiona zbędnymi gratami. Styl vintage spodoba się najbardziej fanom majsterkowania, gdyż idealnymi ozdobami pomieszczenia będą rzeczy, którym nadano drugie życie.

Kolekcja Mebli Klose to wieloletnia tradycja. Niektóre z opisywanych w różnych częściach naszego przewodnika stylów były aktualne w różnych latach istnienia naszej firmy. Jeżeli zechcesz stworzyć meble z minionych lat, nie będziemy musieli robić kopii, sobowtórów, lecz zaprojektujemy rzeczy, które dobrze znamy i pamiętamy. Jakikolwiek styl uznasz za godny “umieszczenia” w swoim domu – pomożemy Ci w dopasowaniu do niego mebli najwyższej jakości. Z pewnością zakochasz się w naszych krzesłach, stołach, fotelach i szafach. A gdy miną lata i zechcesz je odnowić lub odtworzyć, zawsze będziemy obok, aby pomóc Ci zachować ulubione rzeczy w pierwotnym stanie.

Tymczasem nie żegnamy się jeszcze, tylko zapraszamy do ostatniej już, niestety, części przewodnika, opowiadającego o różnych modach, trendach, krajach, kontynentach i rozdziałach historii.