Zapewne nieraz zdarzyło Wam się zlecać coś komuś, delegować zadania w pracy czy po prostu prosić kogoś o zrobienie czegoś. Wszyscy wiemy, jak skomplikowanym zadaniem jest przekazanie swojej wizji, toku myślenia i tego, jak dane zadanie ma być wykonane. W przypadku, kiedy kreujemy swoją przestrzeń, wybór odpowiedniej osoby, która będzie towarzyszyć nam w tym procesie, staje się jedną z kluczowych decyzji.

Projekt wnętrza wpływa na to, jaka przestrzeń będzie nas otaczać przez wiele następnych lat. Dlatego dziś chcemy doradzić Wam, jak dokonać wyboru dobrego architekta wnętrz.

Gdzie znajdę najlepszego architekta wnętrz?

Pamiętajcie, że to kwestia bardzo indywidualna, dlatego do tego pytania warto dodać „najlepszego dla moich potrzeb. Zacznijcie od przyjaciół, rodziny i znajomych. Nie chodzi tu nawet o kwestie podobieństwa gustu, a o informacje o terminowości, tym, jak przebiegała współpraca. Jeśli kogoś polecają, to możemy też spodziewać się, że specjalista poczuje się doceniony i tym bardziej będzie chciał sprostać następnemu wyzwaniu.

skoll_klose
Sypialnia Skoll

Oczywiście, warto poszukać też w Internecie poszperać na forach, poczytać opinie. Nieprzecenionym i nieco bardziej sprawdzonym niż Internet źródłem będą czasopisma branżowe, gdzie architekci wnętrz publikują swoje porady i artykuły, zawsze okraszone zdjęciami proponowanych rozwiązań.

Dla tych z Was, którzy preferują kontakt na żywo, idealne będzie udanie się na targi mebli lub targi wnętrzarskie.

Podobieństwo gustu i stylu

Każdy z nas ma swoje preferencje, i nie inaczej jest z architektami wnętrz. Niektórzy czują się najlepiej, projektując lofty, inni wolą styl rustykalny, i tak dalej. Dlatego warto zapoznać się z portfolio i przejrzeć dotychczasowe projekty wybranej osoby. Jeśli wachlarz stylów w portfolio jest szeroki i różnorodny oraz zawiera projekty, które przemawiają do Was estetyką, znaczy to, że dana osoba umie dostosować swój sposób myślenia do życzeń klienta. Jeśli odpowiada nam styl, w jakim zostały stworzone rokuje to na owocną współpracę! Zdjęcia odgrywają tu niebagatelną rolę i przekażą Wam więcej niż tysiąc słów. Zazwyczaj najnowsze realizacje znajdziecie na stronie internetowej lub kanałach social media projektanta wnętrz.

Zakres współpracy

Po podjęciu ostatecznej decyzji co do osoby należy precyzyjnie określić warunki współpracy. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień to co zapisane na papierze, będzie miało odzwierciedlenie w rzeczywistości. Co może się znaleźć w zakresie obowiązków?

· wymierzenie i fotografowanie wnętrz,
· stworzenie nowych planów pomieszczeń,
·
przygotowanie wizualizacji 3D lub wirtualnego spaceru po wnętrzu,
·
konsultacje,
·
spotkania z podwykonawcami,
·
zakupy z klientem,
·
nadzór nad montażem,
·
stylizacja przestrzeni

Czas realizacji projektu

Ci z Was, którzy w pewnym momencie życia sami zajmowali się organizacją remontu swojego mieszkania wiedzą, że opóźnienia powstają z najróżniejszych przyczyn. Oczekiwanie na dostawę materiałów czy dostępność ekip mają wpływ na to, kiedy uda się dokończyć prace. Dobry architekt powie Wam, jaki jest realny i przewidywany czas realizacji Waszej wizji. Ta informacja również powinna zostać zapisana.

Budżet

Przy decyzji, którego architekta wnętrz wybieracie, nie sposób pominąć tego aspektu. Prawidłowo skalkulowany budżet zapewnia szybki i sprawny postęp prac. Dobry architekt będzie w stanie przedstawić Wam szacowane koszty projektu, jak i ewentualne punkty, które mogą wpłynąć na zmiany w wycenie.

Salon Milo

Warto pamiętać, że zbyt niska wycena, nawet jeśli wydaje się Wam taka tylko intuicyjnie, powinna być dla Was znakiem ostrzegawczym. Z drugiej strony, zbyt wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością usług.

Koszt usług dobrego architekta wnętrz to inwestycja w przyszłość, bo wnętrze, które pomoże Wam wykreować, będzie służyło przez lata.

Co dalej?

Wybór architekta wnętrz nie jest zadaniem łatwym, bo przecież oddajecie w czyjeś ręce stworzenie Waszej wymarzonej przestrzeni. Dlatego ważne jest zaufanie i poczucie obopólnego porozumienia. Kiedy osiągnięcie już etap dobierania mebli do Waszego wnętrza, zapraszamy do naszych salonów, gdzie nasi pracownicy pomogą urzeczywistnić Wasz projekt. Jeśli zaopatrzycie się w projekt lub zdjęcia, będziemy w stanie jeszcze lepiej Wam doradzić.