Trudniej o bardziej aktualny i wzbudzający skrajne emocje temat niż kwestia kredytów mieszkaniowych i wysokości stóp procentowych. Zarówno ci, którzy właśnie zmagają się z procedurami, jak i ci, którym dane już jest spłacać swoje wymarzone lokum zapewne z wielkim niepokojem oczekują kolejnych wiadomości płynących z NBP

Dla wielu osób, które stoją przed pytaniem o to czy nastał już czas, aby dołączyły do grona kredytobiorców przygotowaliśmy ten krótki tekst z nadzieją, że okaże się pomocny. Lepiej wydawać pieniądze na piękne meble niż dzielić się krwawicą z bankami ;)

O co chodzi z tymi procentami?

Zacznijmy od podstaw. Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z dwóch czynników:

1.  Marży banku, czyli wynagrodzenia banku za udzielenie kredytu. Jej wysokość określa bank i może podlegać negocjacjom. Zazwyczaj stosuje się marże od 1,80 do 2,50%,

2. stawki referencyjnej, czyli najczęściej WIBOR 3M lub 6M (stawka jest aktualizowana odpowiednio co 3 i 6 miesięcy). Na te indeksy wpływają właśnie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej.

Oprocentowanie kredytu ze zmienną stopą procentową jest powiązane z wysokością stóp procentowych, a te z kolei mają wpływ na wysokość WIBORu i koło w zasadzie się zamyka.

Kiedy bolą stopy…

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową okresowo zabezpiecza kredytobiorcę przed wzrostem stóp procentowych. Większość banków pozwala na zabezpieczenie stóp procentowych w przeciągu 5-7 najbliższych lat.

W momencie zawierania takiej umowy, oferta ze stałym oprocentowaniem zawiera wyższą stopę procentową niż oferta ze zmienna stopą procentową. Jednak, jak pokazały ostatnie miesiące, warto rozważyć taką propozycję. Szczególnie warto pamiętać o tym, że:

– Stałe oprocentowanie ustalane jest z góry na najczęściej 5-7 lat,
– przez ten czas wysokość rat nie ulegnie zmianie, bez względu na wahania wysokości stóp procentowych,
– oprocentowanie kredytu hipotecznego ze stałą stopą zazwyczaj jest wyższe niż oferta ze zmiennym oprocentowaniem,
– po upływie 5-7 lat kredyt automatycznie staję się kredytem ze zmienna stopą,
– zazwyczaj można podpisać kolejny aneks na stałe oprocentowanie,
– generalnie banki dają możliwość przejścia z oprocentowania zmiennego na stałe, natomiast zmiana ze stałego na zmienny nie jest już taka łatwa.

podwyżki stóp procentowych

Co podwyżki stóp procentowych mają wspólnego z meblami?!

Ano właśnie, my tu gadu-gadu o kredytach, a przecież nie o tym ten blog. Już wyjaśniamy w czym rzecz i co mają do tego podwyżki stóp procentowych.

Przy niepewnej sytuacji finansowej uważamy, że szczególnie warto rozważyć inwestycje w rzeczy o wysokiej jakości. W takie, które posłużą nam latami. Tak się zaś składa, że meble Klose to właśnie coś takiego – meble, które mogą służyć pokoleniom. 

Wystarczy rzucić okiem na meble z kolekcji Milo, których wygląd podkreśla ich ponadczasowość. W czasach, gdy każdy z nas ogląda złotówkę z każdej strony zanim zdecyduje się ją wydać, warto przypomnieć sobie starą mądrość – oszczędny płaci raz, a nie cały czas. Innymi słowy, nie warto iść po linii najmniejszego oporu podczas zakupu mebli. Znacznie lepiej postawić na jakość i zyskać coś co przetrwa dekady, jak choćby produkty z kolekcji K20-1

Liczmy zatem uważnie procenty, mierzmy siły na zamiary i stawiajmy na jakość. Warto o tym pamiętać nie tylko w trudnych czasach.