Gdy patrzysz na meble, z pewnością myślisz, że ich produkcja jest bardzo prosta. Ot wystarczy wziąć kawałek drewna, jakiś wcześniej przygotowany wzór, kilka śrub i cyk – dzieje się magia, a po drugiej stronie linii pojawia się gotowy produkt. Jak mawiał Radek Kotarski w swoim programie: Nic bardziej mylnego! Dziś pokażemy Ci jak wygląda tworzenie salonów, sypialni, stołów oraz całej reszty oferty Klose.

 

Wszystko zaczyna się od lasu

Podobnie jak we włoskiej kuchni, w naszym procesie produkcyjnym najważniejsze są składniki. Surowiec, jakim jest dobre drewno, zapewnia połowę sukcesu. Drzewo musi zostać ścięte w odpowiedniej fazie wzrostu oraz we właściwy sposób. Dzięki temu, materiał ma wszystkie właściwości, które nadadzą finalnemu produktowi najlepsze parametry.

Następnie tnie się go na kawałki. W ten sposób surowiec jest przygotowany do sezonowania, aby nabrał on odpowiedniej wilgotności i jakości. Poziom ten oczywiście będzie różny w zależności od gatunku drewna, jaki wykorzystujemy do produkcji mebla. Ma to niebagatelny wpływ na produkt końcowy, ponieważ gdy drwa będą zbyt mokre lub zbyt suche mogą w przyszłości pękać lub odkształcać się – a tego na pewno nie chcemy.

Okres od samego ścięcia drzewa do momentu, kiedy materiał trafi do fabryki może trwać nawet kilka lat!

 

Deski, płyty i masyw w fabryce

Po tym dość długim procesie gotowe materiały wędrują do jednej z naszych fabryk, gdzie są poddawane rozmaitym etapom produkcyjnym. W tym momencie kluczowym elementem jest współpraca między naszymi pracownikami a specjalistycznymi maszynami. Surowiec jest odpowiednio docinany w zależności od tego, czy finalnie stanie się krzesłem, stołem czy szafą. Jeżeli produkt końcowy ma mieć półokągłe lub okrągłe elementy, drewno poddawane jest procesowi wyginania i uelastyczniania do pożądanego kształtu.

Kolejnym etapem jest szlifowanie. Powierzchnie materiału muszą być gładkie i równe, by nie wystawały z nich drzazgi. Kiedy już deska stanie się równa niczym zamarznięte jezioro zimą, nadchodzi czas na odpylanie. Dzięki temu drewno będzie czyste i nakładany na nie lakier będzie przywierał równymi warstwami. Właśnie w tym momencie przygotowujemy kolor zgodnie z Twoim zamówieniem. Drewno chwilę odpoczywa, aby farba lub lakier dobrze wyschły.

Na tym etapie mamy już gotowe elementy, które najczęściej wystarczy tylko złożyć. Ten proces jest zdecydowanie najbardziej manualny ze wszystkich, ponieważ zajmują się nim nasi pracownicy, a nie maszyny. Każda śruba i wkręt muszą znaleźć się w odpowiednich miejscach. Zawiasy i szyny muszą pracować gładko, a szyby być takie jak w zamówieniu.

Równolegle, choć w nieco innym miejscu, odbywa się tapicerowanie. Ono również złożone jest z kilku etapów. Materiał na siedzisko lub obicie musi zostać odpowiednio docięty do rozmiarów projektowych, a następnie zszyty w szwalni. Do siedzisk krzeseł, foteli i ław przytwierdzane są odpowiednie wypełnienia. W zależności od wybranego przez Ciebie modelu, mogą być to sprężyny, skórzane pasy oraz pianki. Kolejny krok to przytwierdzenie materiałów wierzchnich, co odbywa się częściowo ręcznie (przez naszych tapicerów), a częściowo przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

Teraz pozostało jedynie spakować wszystkie elementy mebli w kartonowe pudła i dostarczyć wprost do Twojego domu lub biura!

 

Dbałość o produkcję

Każdy etap, który prowadzi do stworzenia mebla był dopracowywany przez lata, dzięki czemu działanie łańcucha produkcyjnego oraz logistycznego jest dobrze przemyślane i ułożone. W Klose kierujemy się koncepcją lean management, której początki sięgają lat 40. XX wieku. Opiera się ona na ułożeniu procesów produkcyjnych tak, aby w możliwie jak największy sposób zapobiec marnowaniu się surowców wykorzystanych podczas produkcji, a także uniknąć przestojów i nadmiaru pracy.

Wykorzystanie tego podejścia przekłada się na to, że w fabrykach znajduje się tylko tyle materiału, ile jest w danym momencie potrzebne. Pracownicy są zorganizowani, a maszyny mają wspomóc w pracy, a nie cały proces wydłużać. Dzięki temu praca staje się prostsza i dokładniejsza, a pilnowanie schematów pozwala na zwiększenie efektywności działań. To wszystko przekłada się bezpośrednio na jakość i trwałość produkowanych przez nas mebli, a na końcowym etapie – także na Twoje zadowolenie.

 

Jak już widzisz, choć proces produkcyjny wydaje się na pozór bardzo prosty, jest wieloetapową sekwencją. Droga od rosnącego drzewa do mebla w Twoim salonie jest całkiem długa. Jeśli ciekawi Cię efekt końcowy, zapraszamy do jednego z naszych salonów firmowych w Czersku, w Rumi lub w Nowem nad Wisłą. Wpadnij i osobiście przekonaj się o solidności naszych produktów. Raz spróbujesz Klose – już nigdy nie wybierzesz innego mebla!