Czy wiesz, jaka historia stoi za fabrykami, które produkują meble Klose? Dziś przychodzimy z odpowiedzią na to pytanie i zabierzemy Cię w krótką, historyczną podróż.

 

Jak to się zaczęło?

Historia fabryki mebli w Czersku sięga 1870 roku. To właśnie wtedy Hermann Schutt na skrzyżowaniu trzech ulic: Szkolnej, Królowej Jadwigi i Młyńskiej, otworzył tam produkcję mebli i ram obrazowych. Działała ona przez pół wieku, aż do roku 1920, kiedy wykupił ją Hermann Gross.

Niestety, firma w rękach Grossa przetrwała jedynie trzynaście lat, po czym ogłosiła upadłość. Wtedy to na dwa lata przedsiębiorstwo przestało istnieć. W rodzinie Grossów pozostały jednak budynki i chęć przywrócenia temu przedsięwzięciu świetności. Dlatego też Helena i Charlotte Gross oraz Alfred Arndt postanowili założyć spółkę i po raz kolejny spróbować tworzyć wyjątkowe meble. Nazwali ją: “Holzindustrie”, a podczas II wojny światowej przemianowali na “Holzindustrie Hermann Gross”.

Choć firmie udało się przetrwać wojnę, nowa władza upaństwowiła przedsiębiorstwo. Obiekty produkcyjne zostały przejęte w 1952 roku przez Rejon Przemysłu Leśnego w Czersku, który utworzył samodzielną fabrykę pod nazwą Czerska Fabryka Mebli podległą Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego.

W kolejnych latach czerskie przedsiębiorstwo rozpoczęło współpracę z firmą Sitzmöbelwerke z Herzlake. Po kolejnej zmianie ustrojowej staje się jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Sytuacja ta nie trwała długo, bo już rok po przekształceniu 80% udziałów Czerskiej Fabryki Mebli wykupiła firma Sitzmöbelwerke Karl Heinz Klose. Po odkupieniu udziałów pracowniczych w rękach Karla znalazło się 99,9% udziałów. Firma działała, póki nie została przejęta przez koncern Steinhoff z Niemiec, a następnie większość udziałów czerskiej fabryki wykupiła firma Steinhoff Europe AG z siedzibą w Wilen w Szwajcarii, stając się większościowym udziałowcem i w tym, już od prawie 20 lat niezmienionym stanie. Fabryka świetnie funkcjonuje, produkując meble skrzyniowe, czyli witryny, kredensy, kredensy wysokie, komody, szafki RTV, półki wiszące, regały, panele, biurka, szafy, lustra, łóżka i ławy narożne.

 

Gościcińska Fabryka Mebli

Niemal tak samo długą historię jak czerskie obiekty produkcyjne mają te z Gościcina. W budynkach po starej wytwórni papieru postanowiono otworzyć Spółkę Akcyjną ‘’Aktiengesellschaft für Stuhlfabrikation”. Było to pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1899 roku, kiedy to Gościcino znajdowało się jeszcze pod zaborem pruskim, stąd i nazwa w języku niemieckim. Kiedy na mocy traktatu wersalskiego ziemie te przydzielono do Polski, zmieniła się także nazwa i od wtedy, czyli dokładnie od 1923 roku istnieć zaczęła “Fabryka Krzeseł Towarzystwo Akcyjne Gościcino Pomorze”. Okres II wojny światowej sprawił, że fabryka trafiła w ręce III Rzeszy i prawdopodobnie w tym czasie przestała także funkcjonować.

Działalność wznowiono dopiero w miesiąc po wyzwoleniu, w kwietniu 1945 roku. Następnie jej losy potoczyły się analogicznie do fabryki w Czersku. Spółka została upaństwowiona przez Pomorskie Zakłady Przemysłu Drzewnego Gościcino Powiat Wejherowo, a następnie stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa “Gościcińska Fabryka Mebli MEGOS Sp. z o.o. z siedzibą w Gościcinie”. W 1993 została wykupiona przez Karla Klose i stała się częścią fabryk firmy Klose. To właśnie tutaj produkowane są krzesła i fotele.

 

Pomorska Fabryka Mebli

Najmłodszym dzieckiem wśród naszych obiektów produkcyjnych jest Pomorska Fabryka Mebli. Powstała ona z połączenia sił kilku zakładów stolarskich tuż po II wojnie światowej. Tę firmę również upaństwowiono, nazywając ją najpierw Nowieńskimi Fabrykami Mebli, a następnie Pomorskimi Fabrykami Mebli. Po zmianie ustrojowej sprywatyzowano ją i stała się spółką z o.o. będąca własnością Skarbu Państwa. Co ciekawe, to właśnie tę fabrykę jako pierwszą ze wszystkich przejęła firma Karla-Heinza Klose i zrobiła to już w 1992 roku. Tutaj produkujemy stoły i stoliki, które cieszą się coraz większą popularnością wśród naszych klientów.

Tak właśnie wygląda historia naszych trzech fabryk, które do dziś produkują ponadczasowe meble. Przez te wszystkie lata zmieniała się także nazwa. W 2003 roku brzmiała ona: “Kolekcja Mebli Klose Sp. z o.o.”, by w 2010 roku zmienić się na KMK Kolekcja Mebli Sp. z o.o.

A jeśli chcesz zobaczyć je na własne oczy, wpadnij do jednego z naszych salonów firmowych w Czersku, w Rumi lub w Nowem. Nasi doradcy z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie Twoje pytania i pomogą wybrać meble jak najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.